Bp Bronakowski: od 4 sierpnia sto dni abstynencji na stulecie niepodległości

Sierpień tradycyjnie jest miesiącem trzeźwości, ale w tym roku zachęcamy do szczególnej inicjatywy, czyli podjęcia stu dni abstynencji z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Możemy ofiarować wstrzemięźliwość od alkoholu w naszych intencjach – podkreśla  przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, bp Tadeusz Bronakowski.

Bp Bronakowski zachęca do abstynencji od 4 sierpnia do 11 listopada.
„Przeżywamy rok jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości. Nasi przodkowie mieli aspiracje, aby wydźwignąć Polskę z niewoli ku niepodległości. Odrodzenie niepodległej Polski wymagało ofiarnej walki i wytrwałej pracy na różnych polach. Wielu bohaterów tamtych czasów zdawało sobie sprawę, że troska o trzeźwość Polaków jest fundamentem walki o niepodległość” – wskazuje.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych zaznacza, że alkohol nie jest substancją konieczną do życia, która ma być dostępna zawsze i wszędzie. „Jest substancją psychoaktywną, narkotykiem, który jest tak groźny, bo sprzedawany legalnie i prawie wszędzie” – dodaje.

Bp Bronakowski podkreśla, że pijaństwo zagraża osiągnięciu wielu ambitnych celów narodowych. „Chcemy, by rodziło się jak najwięcej dzieci w silnych i stabilnych rodzinach. Tymczasem alkohol to jedno z największych zagrożeń dla rodziny, to źródło rozwodów, przemocy i dramatów. Chcemy rozwijać się gospodarczo, a jednocześnie co roku marnotrawimy miliardy złotych na pokrycie kosztów nadmiernego spożycia alkoholu. Mamy ambicję być społeczeństwem zdrowym, a alkohol powoduje liczne choroby, w tym nowotwory. Alkohol odbiera rocznie życie tysiącom Polaków” – podkreśla.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przypomina, że ważne jest wychowywanie młodego pokolenie w kulturze trzeźwości i wspieranie pozytywnych inicjatyw.  „Cenną rzeczą jest wspieranie grup Anonimowych Alkoholików oraz grup Al-Anon, a także promowanie na wskroś przecież chrześcijańskiego Programu Dwunastu Kroków, który ludzi uzależnionych czy współuzależnionych prowadzi od kryzysu do świętości” – wskazuje bp Bronakowski.

BP KEP